stdarek
Główna
 
Aktualności
 
Stowarzyszenie
 
Zasady Ideowe-Program
 
Prasa SW Trójmiasto
 
Prasa SW SKP
 
Inne druki ulotne SW
 
Książki i broszury SW
 
"Poza Układem"
 
Prasa inna druk SW
 
Radio SW
 
Terroryści i oszołomy :)
 
Ludzie
 
Relacje
 
Galeria
 
Ciekawe
 
Dokumenty IPN
 

Obchody 25 lecia SWT

 
Linki - strony SW
 
Forum SW


1985 psychuszka 

    W relacji z 1985 roku wspomniałem o epizodzie, gdzie po organizacji strajku zostałem przewieziony do szpitala psychiatrycznego. Nie miałem wówczas żadnego potwierdzenia prawdziwości mojej relacji. W IPN nie odnalazłem żadnych dokumentów na ten temat podobnie jak dowodów na poszukiwanie listami gończymi do kwietna 1991 roku. Podobnie jednak, - jak dokumentacja dotycząca ścigania jeszcze w 1991 r. zachowała się w sądzie-, tutaj dokumenty przetrwały w szpitalu psychiatrycznym. Nie dają pełnego obrazu sytuacji, działań SB ale są dowodem na współpracę niektórych lekarzy z bezpieką i wykorzystywanie szpitala psychiatrycznego jako środka represji. Pomysł zaiste szatański ale sprawdzony w sowietach. Opowiadał mi jeden z kolegów, że po naszym zatrzymaniu przez SB w całej stoczni zawrzało. Strajk zawisł na włosku i wówczas puszczona informacja, że nie jesteśmy już aresztowani lecz znajdujemy się w szpitalu psychiatrycznym spacyfikowała nastroje. Niejeden pomyślał, że przecież szpital to nie więzienie i krzywda tam nam się nie dzieje. Do tego zakiełkowało ziarno niepewności - "a może z nimi nie wszystko w porządku?"

Przytoczę tutaj słowa Andrzeja Kołodzieja który tak skomentował niżej przedstawione materiały, zamieszczone w II uzupełnionym, wydaniu książki "... o godność i wolność. Po prostu...". 

   "Kiedyś, w 1979 roku pewien znajomy lekarz opowiadał mi o wycieczce lekarzy z Leningradu, którzy zwiedzali Akademię Medyczną  w Gdańsku. Gdy już zwiedzili wszystkie oddziały jeden z nich dyskretnie zapytał: - " no a gdzie u Was psychuszka?". Wśród polskich lekarzy zapanowało milczenie a po chwili padła odpowiedź: - " u nas psychuszek niet".
    Czy aby była to prawda? Wszyscy przywykliśmy do tego, że każdy dysydent w sowietach obowiązkowo "leczony" był w zakładzie psychiatrycznym.  Ale u nas? doprawdy mało kto potrafi wskazać podobny przypadek. Mimo różnych badań historycznych niewiele możemy dowiedzieć się o współpracy lekarzy psychiatrów z komunistyczną bezpieką.Dlatego materiały dokumentujące przymusowe "leczenie" Romana Zwiercana w Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku warto przytoczyć dla ukazania prawdy historycznej o tamtym okresie aby wykazać jak bez sprzeciwu lekarze przyjmowali  na oddział zamknięty  zdrowych ludzi tylko dlatego, że tak chciała bezpieka.
    Na szczególną uwagę zasługuje fragment ukazujący nadgorliwość lekarzy wobec bezpieki w którym sami orzekają, że pacjent jest kompletnie zdrowy a jednocześnie sugerują przedłużenie jego pobytu w bardziej restrykcyjnym psychiatrycznym zakładzie zamkniętym. Po lekturze tych dokumentów niewątpliwie należy zadać pytanie: Czy tacy lekarze powinni jeszcze leczyć w wolnej Polsce?"

Postanowienie prokuratora o umieszczeniu w szpitalu. Nie zostało nam doręczone i o jego istnieniu dowiedziałem się w 2010 roku. Prokurator sfałszował wpis "Odmówił pokwitowania odbioru" co świadczyć miało, że zostaliśmy powiadomieni o wydaniu postanowienia.
postanowieniapostanowienie str 2

Po 20-stu dniach pobytu zdecydowałem się na desperacki krok.
glodowka

Opinia lekarska - na uwagę zasługuje sugestia lekarzy, że pomimo tego iż nic nie wskazuje na jakiekolwiek zaburzenia psychiczne proponują umieścić nas w bardziej restrykcyjnych warunkach aby zmusić do współpracy.
Podkreślę, że byliśmy w szpitalu na oddziale, tzw. "podsądnych", który spełniał rolę aresztu - gdzie okna były zakratowane i nie było swobody poruszania. Nie sądzę, że Polsce były szpitale bardziej izolowane, więc ...

stanopinia 1 stropinia 2 str


Opinie podpisali lekarze psychiatrzy:
1. Eustazjusz Bonikowski
aktualnie prowadzi prywatną praktykę lekarską w Gdańsku, ul. Partyzantów 49 B.
Gabinet lekarski jest też w Gdańsku, ul. Kunickiego 28, tel. 58 341 97 83 oraz domowy 58 557 10 29

2. Irena Jaroszkiewicz
prowadząca Indywidualną Praktykę Lekarską w Gdańsku, ul. Chrzanowskiego 38 a oraz 23 Marca 77c,
tel. 58 556 90 58

oraz psycholog:
mgr Ewa Nowaczyk - nie jest zarejestrowana pod tym nazwiskiem żadna działalność gospodarcza w Trójmieście. Prawdopodobnie zmieniła nazwisko lub pracuje tylko w placówce państwowej.


 

Link   
Szablony stron