stdarek
Główna
 
Aktualności
 
Stowarzyszenie
 
Zasady Ideowe-Program
 
Prasa SW Trójmiasto
 
Prasa SW SKP
 
Inne druki ulotne SW
 
Książki i broszury SW
 
"Poza Układem"
 
Prasa inna druk SW
 
Radio SW
 
Terroryści i oszołomy :)
 
Ludzie
 
Relacje
 
Galeria
 
Ciekawe
 
Dokumenty IPN

 
Obchody 25 lecia SWT

 
Linki - strony SW
 
Forum SW

18 sierpnia 2010 r. Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna przygotowała II - uzupełnione wydanie książki

"... o godność i wolność. Po prostu ...
Solidarność Walcząca w Trójmieście w latach 1982 - 1990."

opracowana przez Andrzeja Kołodzieja i Romana Zwiercana na podstawie wspomnień kilkudziesięciu osób tworzących Solidarność Walczącą Oddział Trójmiasto.

Wydanie, w stosunku do pierwszego, uzupełnione zostało o dodatkowe wypowiedzi i kilkanaście nowych, w tym kilka sensacyjnych wręcz dokumentów.

Książka „… o godność i wolność. Po prostu …” z podtytułem „Solidarność Walcząca w Trójmieście w latach 1982 – 1990” jest pierwszą próbą obszernego przedstawienia działalności organizacji Solidarność Walcząca Oddział Trójmiasto, na temat której narosło wiele legend. Opracowanie powstało na podstawie relacji i wspomnień kilkudziesięciu uczestników wydarzeń i przedstawia fakty, ukrywane z wielu względów aż do dzisiaj.
Poza wspomnieniami mówiącymi o budowie struktur podziemnych, manifestacjach, kolportażu prasy bezdebitowej czy kulisach druku, po raz pierwszy ujawniono, że w latach 80’ istniała w Trójmieście grupa osób, skupionych w ramach dużej, jak na warunki konspiracyjne organizacji, która nie odrzucała stosowania przemocy jako narzędzia obrony przed represjami władzy. Przyznano, że była gromadzona broń, materiały wybuchowe i istnieli ludzie, którzy w warunkach konspiracyjnych, dysponowali wiedzą i surowcami umożliwiającymi w domowych warunkach produkowanie materiałów wybuchowych na masową skalę. Ujawniono, że w gdyńskiej stoczni w 1986 roku wyprodukowano pistolet maszynowy, co było ewenementem w historii PRL znajdującym odniesienie jedynie w konspiracyjnej produkcji zbrojeniowej podczas II wojny światowej. Przyznano wreszcie, że zamach bombowy na Komitet PZPR w Gdyni, przeprowadzony 27 lutego 1987 r., był dziełem członków Solidarności Walczącej, działających w zorganizowanych strukturach.
Mimo charakteru wspomnieniowego, opracowanie stanowi cenny wkład w historię opozycji ze szczególnym uwzględnieniem Trójmiasta. Relacje uczestników zilustrowane są skanami oryginalnych dokumentów odnalezionych w przetrzebionych archiwach służby bezpieczeństwa.
Mimo sensacyjnych wręcz informacji, dużej dawki nieznanych faktów, pozostaje niedosyt i żal, że tak niewiele materiałów zachowało się w archiwach aparatu represji z lat 1982 – 1990.

Tytuł: „… o godność i wolność. Po prostu …” wydanie II
Podtytuł: „Solidarność Walcząca w Trójmieście w latach 1982 – 1990”
Autor: Andrzej Kołodziej i Roman Zwiercan
Oprawa: miękka, folia matowa i lakier punktowy
Stron 248, format A5
Wydanie II 18 sierpnia 2010 r. – ISBN 978-83-82471-00-3

Dystrybucja: Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna, 83-400 Kościerzyna, ul. Skłodowskiej 19,
tel./fax 58 680 84 58; mail: fpih@wp.pl ,
KSIĄŻKA JEST DOSTĘPNA w pdf W CAŁOŚCI po kliknięciu na okładkę
(w zależności od szybkości łącza ładowanie trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund).
okladka o godnosc


 

Link   
Szablony stron