stdarek
Główna
 
Aktualności
 
Stowarzyszenie
 
Zasady Ideowe-Program
 
Prasa SW Trójmiasto
 
Prasa SW SKP
 
Inne druki ulotne SW
 
Książki i broszury SW
 
"Poza Układem"
 
Prasa inna druk SW
 
Radio SW
 
Terroryści i oszołomy :)
 
Ludzie
 
Relacje
 
Galeria
 
Ciekawe
 
Linki - strony SW
 
Forum SW

 

Teresa Zajdel - "Pomagałam wszystkim" (relacja spisana z taśmy, nagranej podczas luźnej rozmowy)


        Po aresztowaniu Zbyszka Bujaka w Warszawie, dostałam informację, że mają tam problem z powodu braku radia. Zostało zdjęte przez esbecję podczas nadawania. Załatwiłam egzemplarz od Lodzi Stanisławczyk, której córka pracowała w MORSie (Morska Obsługa Radiowa Statków) lub Radmorze (gdyński zakład produkujący odbiorniki i nadajniki radiowe). Przekazałam je do Warszawy za pośrednictwem Waldka u Majewskich, mieszkających przy ul. Warszawskiej w Gdyni.

        Prowadziłam także międzymiastowy punkt kolportażowy, przekazywałam prasę i książki. Korzystał z niego, z Solidarności Walczącej, w 1988 roku Maciek Frankiewicz z Poznania, który po aresztowaniu Andrzeja Kołodzieja próbował odbudować kontakty z Trójmiastem,. Przywiózł cały plecak książek, które miała odebrać Alina Pieńkowska, ale zamiast niej zjawiła się Janina Wehrstein. Nie rozgraniczałam ludzi ze względu na to w jakich organizacjach działali. Pomagałam wszystkim. Moje mieszkanie było też miejscem przerzutu książek z Warszawy. 

       Interweniowałam w sprawie aresztowanego Romana Zwiercana u Janiny Wehrstein, prowadzącej Komisję Charytatywną zajmującą się pomocą więźniom politycznym, która stwierdziła, że nie mogą uznać go za więźnia politycznego, bo „tam są jakieś inne sprawy”. Wykorzystując pobyt w Warszawie, spotkałam się z Ewą Tomaszewską, a ta zwróciła się do pp. Romaszewskich, którzy przyjechali do mnie do Gdyni. Dopiero po zapoznaniu się ze sprawą, zdecydowali się interweniować. Na spotkaniu było kilka osób, między innymi Edek Frankiewicz.

 

Link   
Szablony stron